Z Papui Nové Guiney míří do Olomouce vzorky nově objevených banánovníků

17. říjen 2016

Olomoucká laboratoř Ústavu experimentální botaniky AV ČR, v. v. i. se stala klíčovým partnerem při záchraně planě rostoucích banánovníků.  Přímo z Papui Nové Guiney míří do Olomouce vzorky  několika desítek banánovníků, které v nejdivočejších místech ostrova  Boungainville sbírají špičkoví světoví vědci.  Jde o projekt mezinárodní organizace Bioversity International, která se mimo jiné věnuje hledání a záchraně dosud existujících druhů banánovníků.


Papua nová Guinea je jednou z málo probádaných oblastí, kde se banánovníky vyvíjely a ve které mohou podle vědců růst jejich plané druhy.  Právě ty ze světa kvůli změně klimatu, kácení pralesů a výrazné změně životního stylu mizí. Tyto nenapravitelné ztráty nesmírně ztěžují šlechtění nových odrůd, které je pro budoucnost klíčové. Banánové plantáže totiž decimují nemoci, přitom v mnoha zemích třetího světa jde o jednu ze základních plodin.

Olomoucká laboratoř ÚEB patří k nejlepším pracovištím zaměřeným na analýzu DNA banánovníků ve světě.  Olomoučtí vědci vypracovali unikátní soubor molekulárních metod, pomocí kterých umí rozhodnout, zda se jedná o nově objevený druh banánovníku nebo jde o variantu již známého druhu.

Mise pěti výzkumníků z různých koutů světa začala na ostrově Boungainville 16. 10. 2016 a potrvá 12 dní.  Zda se jim podaří najít neznámé druhy banánovníků, budou vědci v Olomouci vědět do konce roku.