V Praze se diskutovalo o tom, jak neplýtvat zbytečně potravinami

31. květen 2016

To, co jednomu přebývá, druhému chybí. Tak jednoduše lze pojmenovat téma čtvrtečního večera, který se konal v Praze. Na téma plýtvání potravinami se rozhodli upozornit kolegové ze Sociologického ústavu.

 


Na programu byl film, přednáška i diskuze. Účastníci se dozvěděli, že obrovské množství potravin končí v koších a kontejnerech. Podle odhadů je to jedna třetina všech potravin.  Na druhé straně mnoho lidí trpí hladem nebo nemají peníze na to, aby si koupili kvalitní jídlo. Jiní lidé zase nechtějí této situaci jen nečinně přihlížet. Jako Belgičan Steven De Geynst, hlavní hrdina snímku Muffin man, který se na akci promítal. Dojemný příběh ukázal odhodlání muže, který vybíral kontejnery u supermarketů, aby pomohl potřebným a nakonec musel svou činnost obhajovat před zákonem.

O přímou zkušenost s dumpsteringem, jak se říká záchraně nezávadného jídla z popelnic, se podělil Marek Dočekal z organizace Food not Bombs. Jako důkaz, že ne všechno, co končí v popelnici, je závadné, připravil výborné ovocné a zeleninové saláty z vyhozeného jídla. Podle Marka Dočekala by lidé neměli být k plýtvání jídlem lhostejní: „Nejjednodušší je začít u sebe. Stačí, když budeme nakupovat s rozmyslem tak, aby jídlo zbytečně nekončilo v koši“.

Návštěvníci měli spoustu otázek, na které jim odpovídali i Martin Buchtík a Petr Turoň ze Sociologického ústavu AV ČR a Marie Plojharová z analytického centra Glopolis. A shodli se na jednom. Opravdu bychom měli přemýšlet, co nakupujeme. Jídlo totiž není pro každého obyvatele planety samozřejmostí, a proto bychom si ho měli skutečně vážit.

TEXT, FOTO: Radka Kvasničková