Třeboňské řasy se podílejí na lepším odchovu candátů

19. únor 2021

Využití řas bohatých na nenasycené mastné kyseliny, které jsou důležité pro rozvoj mozku obratlovců, zkoumá česko – rakouský projekt Interreg  Algae4Fish, který byl zahájen v roce 2020. Předmětem výzkumu je komplexní přístup při odchovu  plůdku candáta obecného, který je velmi cennou tržní rybou. 


Projekt je postaven na vylepšení klasického potravního řetězce fytoplankton – zooplankton – candátí plůdek tím způsobem, že jako primární stupeň se používají  řasy bohaté na nenasycené mastné kyseliny. Pro další stupeň je využíván vířník, který samotný je pro candáty velice „chutný“. U candátů bychom tedy rádi zjistili, zda se mastné kyseliny (především EPA a DHA) dostanou až do těla rybek a zajistí lepší vývoj mozku, a tím i rychlejší učení lovu nebo útěk před predátorem. Zatím je zřejmé, že procento přeživšího plůdku se významně zvýšilo.

Řasy samozřejmě potřebují zdroj živin, především dusík a fosfor. Ten by měl být získáván z odpadních vod intenzivního cirkulárního odchovu ryb.

Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích připravila krátké video o projektu Algae4Fish. Dr. Carlos Yanes Roca vysvětluje principy projektu.

Partnery projektu jsou kromě Mikrobiologického ústavu AVĆR – Centra Algatech také Fakulta rybářství a ochrany vod JČU, rakouská firma BEST a Rakouské spolkové ministerstvo pro vodní hospodářství, které samo zajišťuje odchov násady candáta v alpských jezerech.

Video, které projekt přibližuje můžete zhlédnout ZDE.