Toxický benzen, který unikl po velké havárii vlaku v Hustopečích nad Bečvou, vydrží v půdě roky. Podle Jakuba Hrušky z Ústavuz výzkumu globální změny nyní důležité co nejrychleji těžit kontaminovanou půdu a odvážet ji na dobře odizolovaná místa. Nebezpečná látka už také zamořila přilehlé jezero a první studnu. Bezpečnostní rada Olomouckého kraje v oblasti vyhlásila stav nebezpečí.
„Benzenu do půdy nateklo hodně. Samotná látka v podzemí bez přístupu kyslíku vydrží roky, než se rozloží. Zároveň jeho koncentrace najdeme samozřejmě i ve vodě, protože je částečně rozpustný,“ popisuje Jakub Hruška rozsah škod v Hustopečích.
Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) už dříve uvedl, že havárie vlaku s benzenem je největší svého druhu na světě. Podloží v místě nehody je podle Hrušky velmi propustné a je v něm dost vody. „Víme, že nepatrné koncentrace benzenu prosakují i do řeky Bečvy. Tam bych to ale neviděl jako nebezpečí, protože se jedná o relativně nízké koncentrace a řeka je svým proudem ještě více ředí,“ hodnotí Hruška. Únik látky ale způsobuje problémy v nedalekém jezeře. Odborník upozorňuje, že benzen je současně hořlavý a třaskavý. I z toho důvodu podle něj nedošlo ke včasné těžbě kontaminované zeminy v kolejišti ihned po nehodě.
„Je to zkrátka nebezpečné. Nejsou s tím velké technické zkušenosti a panuje obava o životy a zdraví – z toho pramení váhavost při odklízení. Když hasiči začali odklízet vagóny, omývali místo horkou párou. Část benzenu se tak odpařila, část se vsákla. Hasiči tím vyčistili kolejiště, ale kolik benzenu je v podzemí, je obtížné říct,“ popisuje Hruška práce po nehodě nákladního vlaku.
Klíčové podle Jakuba Hrušky však je, aby se co nejdříve odtěžila kontaminovaná půda, kterou se benzen dále šíří. „Myslím, že by v tomto případě mohla pomoci i armáda, protože byl konečně vyhlášen stav nebezpečí. Je to ale krok, který měl být podle mě učiněn už nejméně před týdnem,“ tvrdí.
Vytěžená kontaminovaná půda by se podle něj mohla odvážet na dobře odizolované místo. „Tam může počkat na finální dekontaminaci, která bude velmi komplikovaná. Musíme ale začít těžit,“ vyzývá Hruška.
O dekontaminaci se snaží hasiči s rybáři také na jezeře nedaleko místa nehody, kde je koncentrace benzenu největší. „Ve spolupráci s hasiči jsme přivezli čtyři provzdušňovače vody. Hasiči nyní používají také čerpadla o průtoku 1 500 litrů za minutu a snaží se o oxidaci benzenu,“ popisuje Stanislav Pernický, předseda Českého rybářského svazu v Hustopečích nad Bečvou.
Právě rybáři by v případě hromadného úhynu museli ryby sbírat. Do oblasti platí přísný zákaz vstupu.