Studenti z dolnorakouského Yspertalu se seznamovali s řasovou biotechnologií

15. červenec 2020 | čtení tohoto článku zabere přibližně 1 minutu

Rakouští účastníci Letní školy vodňanské Fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity navštívili Mikrobiologický ústav AV ČR – Centrum Algatech v rámci svého dílčího studijního projektu zaměřeného na výživu ryb.

 

Studenti absolvovali v Třeboni  tři přednášky – Historie a současnost řasové biotechnologie v Třeboni (dr. Lhotský), Kultivační systémy pro pěstování mikrořas s ohledem na využití odpadních zdrojů živin (prof. Masojídek) a představení aplikačních projektů EU v Třeboni (Ing. Ranglová). Po přednáškách následovala prohlídka kultivačních zařízení Centra Algatech.

Domovskou školou rakouských studentů je privátní Vyšší odborná škola pro životní prostředí a hospodářství spadající pod cisterciácký klášter ve Světlé (Zwettl). Pětileté studium je zaměřené na ekologii, ochranu životního prostředí, environmentální analýzu a technologie, udržitelnou ekonomii a na právo v životním prostředí.

Během Letní školy pracují studenti na konkrétním výzkumném projektu a svou práci na závěr Letní školy obhajují. V roce 2020 se podílejí i na mezinárodním Interreg projektu Algae4Fish, jehož českými partnery jsou Jihočeská univerzita a Mikrobiologický ústav – Centrum Algatech, v Rakousku pak firma Best a Spolkový úřad pro vodní hospodářství. Tento projekt je zaměřen na využití mikrořas pro odchov plůdku candáta.