Špičkový belgický vědec přijede do Olomouce

17. březen 2016

Emeritní profesor z Vlámského Institutu Biotechnologie Marc Van Montagu bude hostem 51. ročníku Academia Film Olomouc. Obdrží prestižní festivalovou Cenu za osobní přínos popularizaci vědy. V pátek 22. dubna se zúčastní konference o geneticky modifikovaných organismech (GMO), kterou v rámci AFO pořádají Akademie věd ČR a Univerzita Palackého. 


Cesta k dokonalým rostlinám

Molekulární biolog Marc Van Montagu stál u zrodu metod genového inženýrství rostlin, které umožňují přenos genů z jiných organismů nebo opravu vlastní dědičné informace. Vedle jiných badatelských úspěchů se do historie vědy zapsal objevem mechanismu, kterým mohou některé bakterie změnit program vývoje rostlinných buněk. Podstatou tohoto jevu je přenos části dědičné informace bakterie do DNA rostliny. Tento objev podnítil vývoj metod genového inženýrství rostlin, které se dodnes využívají.  Díky tomu je možné zlepšit odolnost rostlin vůči škůdcům či nepříznivým podmínkám a v konečném důsledku tak snížit spotřebu pesticidů a zvýšit výnos.  

Ocenění

Za své objevy získal Marc Van Montagu mnoho prestižních cen, včetně Světové potravinové ceny v roce 2013, která je obdobou Nobelovy ceny pro zemědělství.  Je spoluzakladatelem společnosti Plant Genetic Systems a držitelem šesti čestných doktorátů. Jako prezident Evropské biotechnologické federace se aktivně podílel na propagaci přírodních věd, podpoře jejich výzkumu a zlepšování vědeckého vzdělávání. V současnosti se Marc Van Montagu věnuje popularizaci GMO a právě za tuto činnost obdrží Cenu AFO za osobní přínos popularizaci vědy.

Konference o GMO

V souvislosti s genetickými modifikacemi existuje mnoho protichůdných informací a pro laickou veřejnost je obtížné se v nich orientovat. Málokteré téma má totiž tolik odpůrců i příznivců a tolik rozděluje společnost. Právě proto pořádají Akademie věd ČR v rámci své Strategie AV21 a Univerzita Palackého celodenní program. Jeho cílem je objasnit problematiku GMO a pokusit se odpovědět na otázky, které zajímají většinu lidí; zda jsou geneticky modifikované organismy bezpečné pro člověka a pro životní prostředí, jaká je perspektiva využití GMO  a zda je skutečně potřebujeme. Hlavním hostem bude Marc van Montagu a další přední čeští vědci, například Radislav Sedláček z Ústavu molekulární genetiky AV ČR nebo Jaroslav Petr z Výzkumného ústavu živočišné výroby.  Součástí programu bude i workshop „Vyvracení mýtů o GMO“ a večerní přednáška Marca van Montagu v kině Metropol.

Kompletní program Konference o GMO, která se uskuteční v pátek 22. dubna 2016 v interaktivním muzeu vědy Pevnost poznání, odhalíme již brzy. 


Tagy