Série představení knihy Zahrádkářské osady jde do finále

16. květen 2022 | čtení tohoto článku zabere přibližně 3 minuty

Velký zájem o knihu Zahrádkářské osady aneb proč neztrácet půdu pod nohama dokládá význam tématu zahradničení v ČR. Hlavními editory jsou Barbora Duží, Naďa Johanisová a Jan Vávra, ale na celé knize spolupracovalo 19 autorek a autorů ze sedmnácti institucí. 

Cílem autorů bylo oslovit rozličné čtenáře. Kniha je určena nejenom zahrádkářům.  Bude užitečná také pro zastupitele a představitele městských samospráv, politiky, obecní úředníky, územní plánovače, novináře a všechny občany, kterým je téma městského zahrádkaření blízké. Kniha poukazuje na veřejnou prospěšnost zahrádek a na jejich význam pro vyvážený vývoj města. Tím také pootevírá dveře k obecnějšímu docenění role zahrádkaření ve městě a naznačuje, kudy je možné se vydat při plánování rozvoje měst nabízejících prostor pro kvalitní život v 21. století.

Kniha vyšla v době, kdy došlo k souběhu několika událostí, které jí dodávají aktuálnost a potřebnost. Jednak byl schválen klíčový zákon, jenž uznává zahrádkaření jako veřejně prospěšnou činnost a vyzývá obce k jejich podpoře – tzv. „zahrádkářský zákon“ (Zákon o podpoře zahrádkářské činnosti č. 221/2021, Sb.). Dále probíhala několikátá vlna pandemie koronaviru, která přispěla k růstu obliby zahrádkaření a ke znovunalezení přínosu zahrádek a zahrádkářských osad jako způsobu trávení volného času. V neposlední řadě cítíme dopady socio-ekonomických či aktuálních geo-politických změn v podobě inflace a zdražování potravin, a ohrožení potravinové bezpečnosti. Řada z nás možná zvažuje, jak posílit pěstování vlastních potravin.

Z tohoto důvodu je pdf verze knihy volně ke stažení na internetu. Autoři a autorky s knihou oslovují zastupitele měst a obcí, bylo zpracováno propagační video.

O knize se také píše, například ZDE 

V současné době je v přípravě také článek pro časopis Moderní obec.  

Jsme rádi, že o knihu je velký zájem, který dokládá série křtů a představení knihy. Pojďme si je stručně shrnout:

  1. Představení knihy 26. března, Brno, divadlo Husa na provázku. V rámci představení amatérského souboru VERDIS, nazvaném Hacienda na stříbrné řece, bylo promítnuto propagační video a kniha byla v rámci benefiční aukce vydražena za 1200,- Kč. Výtěžek bude využit na revitalizaci okolí řeky Bečvy.
  2. Akademický křest knihy 29. března, Praha, reprezentační prostory Akademie věd na Národní třídě. Barbora Duží, Jan Vávra, Naďa Johanisová a Petr Jehlička stručně představili vybrané kapitoly knihy a následující živá debata se protáhla do večerních hodin.
  3. Zahrádkářský křest knihy 14. dubna, zahrádkářská osada Tesla, Brno-Královo Pole. V hlavní roli byla živá hudba, občerstvení, exkurze po zahrádkách. Stručně o knize poreferovali předsedkyně územního sdružení ČZS Brno Helena Vařejková, předseda ČZS Stanislav Kozlík, Naďa Johanisová, Mojmír Vlašín a Barbora Duží.
  4. Akademická debata o knize 20. dubna, knihkupectví Academia, Brno. Barbora Duží, Petr Dvořák, Petr Daněk a Naďa Johanisová představili vybrané kapitoly a následně byly živě diskutovány zejména brněnské zahrádky

Co nás čeká dále? Kniha bude prezentována například na Veletrhu vědy (2. - 4. června, PVA EXPO Praha) v rámci prezentace Sociologického ústavu AV ČR.

A dne 12. června bude kniha představena v rámci Víkendu otevřených zahrad v Otevřené zahradě na Údolní 33 v Brně (od jedenácti hodin). V Brně budou v ten den otevřeny i vzdělávací zahrady (např. zahrada Centra ekologické výchovy Lipka) a zahrádkářská osada Kraví hora. Bližší informace: https://www.vikendotevrenychzahrad.cz/chci-navstivit?region=2&query=brno

Věříme, že naše kniha, která je psaná čtivou a přístupnou formou, přispěje k rozvíření debaty o veřejné prospěšnosti zahrádek i k přemýšlení o tom, jak podpořit jejich další rozvoj. Možná zaujme i vás.