Program festivalu Země na talíři v Olomouci

05. říjen 2017 | čtení tohoto článku zabere přibližně 4 minuty

Olomouc 10. -11. října 2017 

Analytické centrum Glopolis

Ústav experimentální botaniky AV ČR, v. v. i.

Výzkumný program Potraviny pro budoucnost Strategie AV21

Spolek Udržitelný Palacký

Pevnost poznání

Academia film Olomouc

kino Metropol

 

 

Úterý 10. 10. 2017 - Pevnost poznání

13:30 -  15:30 Workshop Kvasíme, co se dá (100 Kč, rezervace nutná)

15:30 -  17:00 Film Mrtví osli se hyen nebojí

Režie: Joakim Demmer, Švédsko, Finsko a Německo | 2017 | anglicky / české titulky | 80 min

Zlato má novou barvu – zelenou. Ve snaze o vyšší zisky do státní pokladny etiopská vláda pronajímá miliony hektarů své zemědělské půdy zahraničním investorům. Sen o prosperitě má však velmi stinnou stránku. Setkáními s investory, úředníky světových organizací, rozvojovými pracovníky, vystěhovanými zemědělci i pronásledovanými novináři, celovečerní snímek Mrtví osli se hyen nebojí usiluje o odhalení skutečných dopadů záborů půdy na životy místních lidí. Pomocí poutavé investigativní žurnalistiky se rozkrývá příběh honu za novým zlatem, v jehož středu leží Etiopie, která si tímto způsobem možná rozprodává vlastní budoucnost.

17:00 -  17:30 Beseda dr. Zdeněk Opršal, Přírodovědecká fakulta Univerzity Palackého

17:30 -  19:00 Film Děkujeme za déšť

Režie: Julia Dahr, Norsko, Keňa a Velká Británie | 2017 | anglicky / české titulky | 90 min

Když před pěti lety vzal poprvé do ruky kameru sympatický keňský farmář Kisilu, aby začal dokumentovat život své rodiny a okolní vesnice, nebylo možné očekávat, jak silný příběh z jeho vyprávění vzejde. Výsledkem je podmanivý příběh odhodlání, pokory a tvrdé práce. Ale také příběh boje proti klimatické změně. Když jednoho dne jeho domov zasáhne zničující bouře, Kisilu se rozhodne vyzvat lidi ve své komunitě k akci. Ta ho zavede až na samý vrchol politické debaty.  Snímek Děkujeme za déšť je výpovědí věčného optimisty, který však v boji o zelenější svět otestuje vlastí limity i překážky systému, ve kterém žijeme.

19:00 -  19:30 Beseda dr. Alexander Ač, Ústav výzkumu globální změny

20:00 - 22:00 Odpovědná večeře s hosty (vhodná pro vegany150 Kč, rezervace nutná), kteří budou hovořit o různých aspektech produkce potravin vyprávět příběh podávaného menu a zároveň odhalovat, co všechno se skrývá za jídlem.

Hosté: Ing. Karel Dušek CSc. (pěstování rostlin ve vodě), Mgr. Alexander Ač, Ph.D. (změny klimatu a jejich vliv na zemědělství), Mgr. Marek Kvapil (semenaření a staré odrůdy plodin) Mgr. Renata Placková (Biokluby), Mgr. Petr Gola (pěstování bez chemie)  

Středa 11. 10. 2017 Pevnost poznání

14:30 -16:30 Workshop Ekologicky šetrné praní (100 Kč, rezervace nutná)

15:45 – 17:00 Workshop Tipy a triky jak pěstovat bez nákladů a chemie (zdarma, rezervace nutná)

17:00 – 18:30 Film Ryba, kterou jím

Režie: Neil Docherty, USA | 2017 | anglicky / české titulky | 83 min

Oceán působí jako nekonečný – a podněcuje iluzi, že stejně takové jsou jeho zdroje. Kvůli nadměrnému, neregulovanému rybolovu a rostoucímu apetitu lidí po celém světě dochází k rychlému ztenčování populací ryb i ničení přirozených stanovišť řady mořských živočichů. Spisovatel a nadšený rybář Paul Greenberg se při hledání odpovědí na otázky udržitelnosti lovu ryb i vlivu jejich konzumace na lidské zdraví vydává na dobrodružnou výpravu do míst, kde problémy rybolovu vznikají, a pátrá po jejich možných řešeních. Film Ryba, kterou jím však není jen příběhem jednoho muže a jeho cesty. Jedná se o snímek, který by měl vidět každý, komu někdy ryba na talíř také připluje.

18:30 -19:00 Beseda doc. Martin Rulík, Přírodovědecká fakulta Univerzity Palackého

20:00 – 21:30 Film  Sustainable: Potraviny v jiném světle - Kino Metropol

Režie: Matt Wechsler, USA | 2016 | anglicky / české titulky | 92 min

Pozitivní příběh naděje a přeměny. Příběh o vášni a o slibu, že lze společnou snahou naše zemědělství uzdravit ještě za našeho života. Celovečerní snímek Sustainable: Potraviny v jiném světle skvěle proplétá analýzu západního systému výroby a spotřeby potravin se silným příběhem jednoho mimořádného a charismatického zemědělce, který je odhodlán proti krizi v zemědělství bojovat. Film zprostředkovává pouť všemi čtyřmi ročními obdobími a hledá odpověď na to, jakou hodnotu mají zodpovědné praktiky v zemědělství, v oblasti zdraví společnosti i v udržitelném modelu ekonomiky.

21:30 – 22:00 Beseda doc. Pavel Nováček, Přírodovědecká fakulta Univerzity Palackého