Poslední deště zasáhly hlavně Moravu, je tam více vláhy než obvykle. Vysychá naopak severozápad Čech

29. květen 2023 | čtení tohoto článku zabere přibližně 1 minutu

Deště, které v posledních týdnech zasáhly především Moravu, zvýraznily rozdíly v zásobě vody v půdě mezi jednotlivými částmi země. 

Zatímco na jindy suché Moravě je vody více než obvykle a i v jiných částech Moravy je vody v půdě do jednoho metru dostatek, severozápad Čech znovu postupně vysychá. Předpověď na další měsíce navíc naznačuje, že se bude vláhový deficit v této oblasti dál prohlubovat, vyplývá z aktuální mapy na webu Intersucha.

Letošní situace je však výrazně lepší než v řadě předchozích let, kdy sucho trápilo na jaře zemědělce prakticky v celé republice, shodují se data z projektu Intersucho. Podle nich je díky vysokým srážkovým úhrnům relativně nejlepší situace na jižní Moravě, kde je výrazně více vody v půdě, než bývá pro tuto dobu obvyklé.

Naopak nejhorší situace panuje v Ústeckém kraji a v severozápadní části Středočeského kraje, což jsou standardně poměrně suché oblasti, které jsou nyní ještě sušší než obvykle.

Zatímco na Moravě se minulý týden srážkové úhrny pohybovaly okolo 50 až 70 milimetrů za týden, na západě republiky to bylo jen okolo pěti milimetrů. Duben byl například v Brně nejdeštivější v historii měření.

I proto zatím cítí největší problémy zemědělci ze tří okresů z nejsuššího regionu. Na Mostecku očekávají kvůli suchu snížení výnosů o 30 až 40 procent, na Lounsku a Kladensku o deset až 30 procent.

V některých dalších okresech je to jen do deseti procent, ve většině okresů ale zatím pěstitelé neočekávají žádné snížení výnosů. To je proti předchozím letům výrazně příznivější situace.

Celý článek ZDE