Podívejte se na videa našich vědců z Týdne Akademie věd ČR

09. listopad 2021 | čtení tohoto článku zabere přibližně 1 minutu

I letos se náš program aktivně účastnil Týdne Akademie věd ČR. Kromě mnoha popularizačních aktivit jsme spoluorganizovali panelovou diskuzi o geneticky modifikovaných plodinách a rozhovor o jednom zajímavém vědeckém objevu.

Geneticky modifikované plodiny: Naděje nebo hrozba?

 

Jaká je budoucnost geneticky modifikovaných rostlin? Pomohou zajistit dostatek kvalitních potravin pro budoucí generace? Co jsou vlastně GM plodiny? Mohou způsobovat zdravotní problémy, nebo naopak našemu zdraví pomoci? Na tyto a mnoho dalších otázek budeme hledat odpovědi v panelové diskusi s výjimečnými hosty. Diskuse se exkluzivně zúčastní předsedkyně AV ČR prof. Eva Zažímalová, prof. Jaroslav Doležel, prof. Helena Tlaskalová-Hogenová, doc. Aleš Pečinka a moderovat ji bude Daniel Stach z ČT.

Video ZDE 

 

B chromozomy rostlin a jejich tajemství

 

Vědci z Ústavu experimentální botaniky AV ČR jako první na světě přečetli ve spolupráci se zahraničními kolegy dědičnou informaci B chromozomu kukuřice. O B chromozomy se výzkumníci zajímají proto, že mají mimořádné vlastnosti a vymykají se Mendelovým zákonům dědičnosti. Výsledek bádání, který zveřejnil prestižní časopis Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America, může v budoucnu pomoci objasnit mechanismy vzniku některých genetických poruch i u lidí.

Video ZDE