Panelová diskuze Jídlo jako (ne)přítel přilákala mnoho zájemců

08. červen 2019 | čtení tohoto článku zabere přibližně 1 minutu

Jídlu se dnes věnuje velká pozornost. V západních zemích přesto přibývá nejenom obézních lidí, ale také těch, kteří se potýkají se závažnými poruchami příjmu potravy. Jak poznáme hranici mezi „normální“ starostí o zdravou výživu a psychickou poruchou? Přidatné látky, takzvaná éčka, v nás vyvolávají paniku. Je oprávněná? Jsou i éčka, která neškodí? A kterým je tedy lepší se vyhnout? 

 

O éčkách a nejenom o nich, také o dietách, vlivu jídla na psychiku nebo o otravách jídlem či o tom, zda jsou umělá sladidla zdravější než cukr, se mluvilo na zajímavé panelové diskuzi na téma „Jídlo jako (ne)přítel“ , která se konala 7. června na pražském Veletrhu vědy. Diskuze, kterou moderoval Václav Moravec, se zúčastnili Olga Šolcová a Petr Klusoň, (Potraviny pro budoucnost AV21, ÚCHP) a Martina Viewegová (Psychoterapie Anděl). Diskutující, které sledoval plný Keplerův sál, byli zahrnuti mnoha otázkami na dané téma. 

Doc. Dr. Ing. Petr Klusoň – věnuje se výzkumu v Ústavu chemických procesů AV ČR a přednáší na Přírodovědecké fakultě UK. Je autorem více než stovky odborných prací z oblasti fyzikální a organické chemie, před nedávnem mu vyšla populárně-vědecká kniha Jedová stopa.

Ing. Olga Šolcová, CSc., DSc. – pracuje v Ústavu chemických procesů AV ČR, kde vede oddělení katalýzy a reakčního inženýrství. Zabývá se základním a aplikovaným výzkumem v oblasti katalýzy, fotokatalýzy, transportními procesy, přípravou nanomateriálů pro energetiku a životní prostředí, aplikacemi chemického inženýrství v životním prostředí a v poslední době zvláště biotechnologiemi.

Mgr. Martina Viewegová – psychoterapeutka zabývající se onemocněními psychického původu, zahrnujícími poruchy příjmu potravy, jako jsou anorexie, bulimie a také nutkavá, extrémně úzkostná snaha jíst „správně“ – ortorexie.

 

Fotogalerie