Filmový festival dokumentárních filmů o jídle Země na talíři zavítal do Olomouce už počtvrté. A je vidět, že si na Hané získal už své stálé příznivce. Festival, jehož součástí jsou filmové projekce, přednášky, diskuze, praktické workshopy, poradenství i soutěže, chce především upozornit na to, že zajistit do budoucna dostatek potravin pro všechny obyvatele planety nebude jednoduché a řešení bychom měli hledat už nyní.
Hlavním festivalovým filmem byl snímek Koloběh jedů, jehož tvůrci ukazují, jak se pesticidy dostávají do půdy na celé planetě. Po projekci následovala diskuze s vdocentem Jakubem Hofmanem z výzkumného centra RECETOX na Masarykově univerzitě, který je současně vedoucím pracoviště Půdní environmentální chemie a toxikologie a dlouhodobě se věnuje problematice znečištění půdy a jeho dopadu na půdní organismy.
O výhodách rostlinné stravy přednášel na festivalu Ondřej Plachý, organizátor olomouckého Veggie Festu. Cukrářka Eduarda Krázelová předvedla, jak zpracovat a využít odřezky z dortů a vyrobit z nich chutné a krásně nazdobené kuličky.
Barbora Genser ukázala, jak nahradit kravské mléko lahodnými a zdravými rostlinnými mléky, která lze snadno a levně připravit doma. Viktorie Tenzerová poradila, jak sestavit osobní plán udržitelného rozvoje, tedy jak lépe šetřit životní prostředí a vyhnout se zbytečnému plýtvání.
Součástí festivalu byly i výstavy Cena kakaa a Udržitelný svět pro každého.
Olomouckou část festivalu Země na talíři pořádali organizace Na mysli, Ústav experimentální botaniky AV ČR, výzkumný program Potraviny pro budoucnost Strategie AV21, Pevnost poznání a studentský spolek Udržitelný Palacký.