Olomoucká premiéra festivalu Země na talíři byla úspěšná

14. březen 2017

Festival si kladl za cíl upozornit na to, že ve světě trpí hladem 800 milionů lidí a je otázkou, zda lidstvo najde řešení, jak v budoucnosti zajistit jídlo pro všechny obyvatele planety. 


Předpokládá se, že v roce 2050 bude na zemi žít 10 miliard lidí, což je o dvě miliardy více než nyní.  Přitom přírodní zdroje se vyčerpávají, ubývá zemědělské půdy a mění se klima. Je tedy nejvyšší čas zamyslet se a pokusit se něco změnit.  

Workshop i projekce byly na pořadu v pondělí  

Celý festival zahájil workshop, na kterém účastníci vyráběli semínkové bomby. Díky kuličkám z hlíny a semeny budou moci zasadit květiny a bylinky do těžko přístupných míst či městských periferií.

Film Inhabit: Krajina permakultury přinesl příběhy lidí, kteří praktikují permakulturu a představují ji jako řešení v prostředí venkova, v příměstských oblastech i ve městech. O filmu a permanentní udržitelnosti s diváky debatovala Tereza Čajková z analytického centra Glopolis.

Francouzský dokumentární snímek Válka osiv ukázal, že semena jsou nedílnou součástí stabilní potravinové produkce a že zemědělci ztrácejí nárok na uchovávání a setí svého vlastního osiva. O této problematice diskutovala Klára Hrdá, která založila iniciativu Semínkovna. Díky ní dnes po celé republice funguje na šedesát míst, kde si lidé mohou vyměňovat semínka.

V úterý se mluvilo o půdě a geneticky modifikovaných organizmech

Zemědělské půdy každým dnem ubývá, stává se vzácnější a cennější. Od té doby, co se obchod s půdou stal žádaným segmentem, ztrácejí farmáři po celém světě půdu ve prospěch mezinárodních zemědělských podniků a investorů. Snímek Ukradená zem divákům odkryl problematiku záborů půdy, která není fenoménem jen v Asii a v Africe, ale i v Evropě. Film dává hlas širokému spektru zainteresovaných lidí - zástupcům malých, středních a velkých zemědělských podniků, místním i mezinárodním aktivistům, politikům, investorům i místním komunitám. Po filmu diváci debatovali o problematice půdy s doc. Stanislavem Hejdukem z Mendelovy univerzity.

Investigativní snímek Brzy i na vašem talíři rozkrývá citlivá fakta o herbicidu glyfosátu i o geneticky modifikovaných plodinách. O zákazu používání Roundupu, herbicidu obsahujícím glyfosát, se mluví i v EU kvůli možné rakovinotvornosti.  Uznávaný žurnalista a režisér Paul Moreira se během natáčení rozhodně nedržel zpátky. Navštívil a dotazoval se v řadě velkých agrochemických společností, včetně ústředí velkého nadnárodního koncernu Monsanto. Host dr. Tomáš Moravec uvedl ve velmi živé a dlouhé diskuzi na pravou míru některé zavádějící údaje o GMO, které zazněly ve filmu.

 

Domácí kosmetika, znečištěné oceány i odpovědná večeře – to byl středeční program

Na workshopu Udržitelná domácnost bez obalu se zájemci učili jak vyrobit kosmetiku a čistící prostředky bez chemie. O tento workshop byl obrovský zájem, rezervace byly rozebrány během několika hodin.

Velmi působivý snímek A Plastic Ocean ukázal, jak silně znečisťujeme moře a oceány, jaké katastrofy způsobují plasty a jak se nebezpečné látky z plastů dostávají do potravinového řetězce. O tématu hovořil velmi zasvěceně doc. Martin Rulík z Univerzity Palaského.

Celý festival ukončila tzv. odpovědná večeře. Návštěvníci si mohli pochutnat na skvělém čtyřchodovém veganském menu a u toho si poslechnout pět zajímavých přednášek o jídle a příběhu potravin. Zajímavý článek o odpovědné večeři si můžete přečíst ZDE

Festival ukázal, že je o téma udržitelnosti a potravin je zájem, že lidem není lhostejná budoucnost, že si uvědomují potřebu změnit některé věci změnit a především to, že neváhají začít i sami u sebe.

 


Fotogalerie