Odborníci z Akademie věd ČR představí poprvé výsledky svých výzkumů na výstavě Flora Olomouc

17. říjen 2016

Jak je důležitá věda pro šlechtění nových odrůd ovocných stromů se budou moci poprvé přesvědčit návštěvníci výstavy ovoce, zeleniny a školkařských výpěstků Flora Olomouc 2016. 21. ročník celonárodní výstavy ovoce, zeleniny a školkařských výpěstků se koná od 20. do 23. října a má motto „Plné sklepy a spíže“.  

 


V hlavním pavilonu A přiblíží svou práci vědci z Ústavu experimentální botaniky (ÚEB) Akademie věd ČR, kteří se už padesát let věnují šlechtění rezistentních jabloní. Dosáhli vynikajících výsledků a skvělé vlastnosti jimi vyšlechtěných stromů oceňují pěstitelé po celém světě. Jde především o odrůdy odolné vůči strupovitosti, což je nejzávažnější onemocnění jabloní. Téměř polovina všech komerčně pěstovaných rezistentních odrůd jabloní v Evropě pochází právě z ÚEB.

Komerčně nejúspěšnější odrůdou ÚEB je odrůda Topaz a její červená mutace Red Topaz. V minulých letech byl Topaz nejprodávanější evropskou odrůdou s rezistencí ke strupovitosti s ročním prodejem téměř 400 tisíc stromků. Celosvětově se jabloně Topaz pěstují na více než 1000 hektarech.

Úspěšné jsou také odrůdy se žlutě zbarvenými plody Orion, Luna a Sirius a především odrůda UEB 32642 (Opal®), která je registrována ve vice než 40 zemích světa. Ta byla v USA v roce 2009 vyhodnocena nezávislou společností Perishables Group OPAL na základě rozsáhlého průzkumu mezi konzumenty nejlepší známkou „Excellent”.  Produkce a prodej stromků se rozvíjí podle dostupnosti množitelského materiálu a dosahuje v Evropě přes 100 tisíc a v USA a Chile 330 tisíc stromků.

Komerční úspěch slaví i sloupcovité jabloně. Jejich výhodou je malý nárok na prostor a péči. V testování 25 světových odrůd generace F2 v německém Weinsbergu v roce 2009 byla nejlépe hodnocena odrůda Goldlane vyšlechtěná právě v ÚEB.

V hlavním pavilonu A olomouckého výstaviště uvidí návštěvníci jablka i sloupcovité stromky různých odrůd vyšlechtěných v Ústavu experimentální botaniky AV ČR. Promítat se budou i tři krátké filmy, které představí práci vědců z ÚEB a také úspěšně se rozvíjející komerční produkci odrůdy UEB 32642 (Opal®) v USA.  V sobotu 22. října ve 13 hodin se bude v pavilonu A konat přednáška Ing. Miloslava Juříčka, CSc. z ÚEB ve které představí nové odrůdy jabloní rezistentních vůči strupovitosti.

Akci zaštiťuje výzkumný program Strategie Akademie věd ČR, nazvaný Potraviny pro budoucnost, jehož hlavním cílem je reagovat na problém celosvětového nedostatku potravin, jejich kvalitu, vliv na zdraví člověka a na efektivitu produkce.   

Text: Radka Kvasničková