Odborné setkání v Telči přineslo nové impulzy pro šlechtění rostlin a aplikaci pokročilých biotechnologií

04. květen 2025 | čtení tohoto článku zabere přibližně 2 minuty

Ve dnech 28.–29. dubna 2025 proběhlo v historické Telči významné odborné setkání předních českých vědců zaměřených na moderní metody editace rostlinných genomů.

Akce se konala pod názvem TOWARDS NEXT GENERATION CROPS: FROM DISCOVERY TO APPLICATIONS .

Cílem konference bylo sdílení aktuálních poznatků, posilování mezioborové spolupráce a hledání cest k efektivnímu přenosu znalostí z laboratoře do praxe.

Odborný program: od genového inženýrství po metodologické výzvy

Program setkání byl rozdělen do několika tematických bloků, ve kterých zazněla řada podnětných přednášek. Například Dmytro Abramov se věnoval genetickému inženýrství českých odrůd chmele, zatímco Veronika Jedličková představila aplikaci technologie CRISPR v rostlinách čeledi brukvovitých s využitím tkáňových kultur.

Said Hafidh nabídl širší pohled na výzkum termotolerance, který sahá od modelové rostliny Arabidopsis až po mořské řasy, a Adéla Přibylová představila novinky ze světa pokročilých bioinženýrských nástrojů.

Další část programu se věnovala možnostem high-end zobrazovacích systémů společnosti SVEN BioLabs a následovala diskusní sekce.

Odpolední přednášky byly věnovány aplikovanému výzkumu – Tomáš Vlčko představil nový znak vedoucí ke snížení výšky rostlin, Kateřina Kaduchová a Mária Majeská Čudejková pak sdílely zkušenosti s transformací ječmene.

Den zakončily bloky věnované terénním experimentům.

Regenerační procesy a evoluční perspektivy

Druhý den konference byl zahájen odbornými příspěvky zaměřenými na základní biologii rostlin. Lev Levenets hovořil o rychlých odpovědích na auxiny mimo modelový organismus Arabidopsis, Markéta Pernisová se věnovala metabolismu cytokininů a jeho vlivu na regeneraci výhonů in vitro. Marie Komrsová prezentovala výsledky z oblasti cytoplazmatické samčí sterility u Silene vulgaris.

Následující diskusní blok se zaměřil na metodologické výzvy v transformaci rostlin, důležitý aspekt každodenní práce v oblasti rostlinné biotechnologie.

Závěrečné přednášky přinesly širší historické a evoluční souvislosti – Ludmila Ohnoutková připomněla historii pěstování ječmene a Petr Smýkal se zaměřil na domestikaci a schopnost rostlin adaptovat se na měnící se podmínky prostředí, což je v kontextu klimatických změn klíčovým tématem současného šlechtitelství.

Význam setkání

Telčské setkání potvrdilo, že Česká republika disponuje silnou komunitou odborníků, kteří drží krok se světovými trendy v oblasti rostlinné biotechnologie. 

Book of abstracts zde https://www.potravinyav21.cz/download/1826