Nenechte si ujít výstavu Ozvěny EXPO 2015 v Akademii věd! Potrvá do 29. července.

25. květen 2016

Pokud jste neměli možnost navštívit EXPO 2015 v Miláně, zamiřte do Prahy. V Galerii Věda a umění se přesvědčíte o tom, že věda nemusí být suchopárná a dokáže inspirovat umělce k vytvoření mimořádných děl.  


Ústav experimentální botaniky se na výstavě představuje reliéfem Subliminal, jehož autorem je jeden z nejvýznamnějších českých umělců v oblasti nových médií, Federico Díaz. Ten umělecky ztvárnil genetickou informaci pšenice, kterou zkoumají vědci z olomouckého týmu prof. Jaroslava Doležela.  V jeho plastice se otiskuje podprahové vidění reality a prostor zkoumání, které není možné měřit ani zaznamenat. Svět vědy a umění se zde setkává a Federico Díaz se snaží zprostředkovat vlastní pocit z této skutečnosti: „Díval jsem se na práci biologů svým filtrem, tak, jak vnímám já realitu. Tento filtr mi pak umožnil vytvořit určitou formu. Kdybych k tvorbě přistoupil jiným způsobem, začal bych vizualizovat a ilustrovat. Tomu jsem se chtěl vyhnout, protože to nemá smysl – vědeckých ilustrací máme mnoho a jsou známé. Moje dílo je spíš abstraktní mapa či krajina“.

V reliéfu může návštěvník vidět genetickou informaci, a jak přichází blíž, zaznamená další podrobnosti a nové detaily, stejně jako vědci při svém bádání. „Já bych si přál, aby v něčem neměnném, fyzickém, byla vidět dynamika a pohyb. Aby tam byl vidět růst, vazby, které navzájem komunikují, určitá kontinuita v jednotlivých formách, které divák vnímá. Každý reliéf jsem nejdřív vytvořil rukou a potom jej převedl do vícerozměrného objektu, aby se mohl pomocí frézy vyfrézovat do hmoty“.

Olomoucké vědce spolupráce s Federicem Díazem velmi obohatila, říká prof. Jaroslav Doležel, podle kterého mají umění a věda mnoho společného: „Stejně jako umělci i my vědci objevujeme neznámé krajiny. Naše cesty jsou velkým dobrodružstvím s nejistým koncem.  Vedou k obzorům přesahujícími možnosti našeho chápání a nutí nás k zamyšlení nad tajemstvím života“.

Plastika Subliminal je v Praze rozšířená o zajímavý interaktivní prvek, kterým je pšeničný déšť. Navrhl ho Federico Díaz a zkonstruoval Miroslav Švec.  Návštěvníci mohou přímo do tohoto deště vstoupit.

A co připravily ostatní ústavy?  Tepající videoprojekce Buňka, kterou představuje  Ústav organické chemie a biochemie AV ČR, je dílem výtvarníka Jakuba Nepraše. Ukazuje složitost fungování lidského organizmu. Botanický ústav AV ČR vystavuje unikátní Skleněnou knihu fotografky Suzanne Pastor, ve které rostou živé houby. Odborníci z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR předvádí futuristický Bioreaktor budoucnosti jako možné řešení problémů souvisejících s produkcí potravin.

Na výstavě jsou k vidění také exponáty dalších českých vystavovatelů: KOMA Modular s.r.o. zapůjčila model českého pavilonu, který získal bronzovou cenu za architekturu v kategorii do 2000 m2. Barbora Šlapetová zachycuje na svých fotografiíchmonument Hydal – Free Form Gate od společnosti NAFIGATE Corporation a.s., která získala cenu za nejlepší inovaci EXPO 2015 v Miláně. Návštěvníci se se také mohou projít virtuální lesem autorů Davida Sivého a Andreje Boleslavského. Spoluautory konceptu a architektonického řešení jsou Jan Tůma a Jindřich Ráftl ze studia R/FRM. Instalaci produkovala společnost Full Capacity, s.r.o. 

Výstava Ozvěny EXPO 2015 se koná v Galerii Věda a umění Akademie věd ČR, Národní 3, Praha do 29. července. Otevřena je vždy v pracovní dny od 10:00–18:00 hodin.

Více informací na www.ozvenyexpo.cz

Doprovodný program

Seminář o architektuře pavilonu

11. 6. 2016 18:00–19:00

Českou republiku reprezentoval na výstavě EXPO 2015 pavilon, který postavila firma Koma Modular podle architektonického studia Chybik+Kristof Associated Architect. Mezinárodní úřad pro výstavy a mezinárodní odborná porota udělily českému pavilonu bronzovou cenu za architekturu v kategorii do 2000 m2.

Zástupci studia Chybik+Kristof vás seznámí s realizací pavilonu od výkresu až po demontáž.

Výprava do světa rostlin

11. 6. 2016 19:00–01:00

Vydejte se s námi za poznáním životních procesů rostlin a jejich DNA. Vědecké metody se naučíte na interaktivním workshopu, který připravili zaměstnanci Ústavu experimentální botaniky. Navíc vás čeká soutěž, jejíž výherci si na den mohou vyzkoušet práci v laboratoři.

TEXT: Radka Kvasničková, Eva Jurková, FOTO: Viktor Černoch


Fotogalerie