Nasregion.cz: Česko znovu trápí sucho. Které oblasti jsou na tom nejhůř?

19. únor 2022 | čtení tohoto článku zabere přibližně 55 sekund

Kvůli letošní zimě, která v lednu a v únoru nepřinesla především do nížin příliš mnoho srážek, se do Česka vrací zemědělské sucho, tedy nedostatek vody v půdě do jednoho metru. 

Problémy se začínají objevovat především v zemědělsky významných oblastech, jako je Poohří, střední Polabí a část Hornomoravského úvalu. Naopak jižní Morava je na tom letos zatím dobře díky tomu, že půdu dosytily bohaté prosincové sněhové srážky, vyplývá z dat, které zveřejnili tvůrci webu Intersucho.

Nejhorší je situace na Olomoucku a severně od ní v oblasti Uničova, Litovle a Mohelnice, kde už vědci označují současný stav dvěma nejhoršími stupni, tedy jako extrémní a výjimečné sucho. Jelikož v nížinách už dlouho žádný sníh neleží, krátí se doba, kdy by ještě byla šance, že se vodní zásoby v půdě doplní. Zemědělci by tak mohli začínat jaro ve stavu jako před dvěma lety, kdy vrcholila pětiletá epizoda extrémního sucha. Oddechnout si mohli od nedostatku vody pouze loni po deštivém létě a podzimu roku 2020 a poměrně vlhké loňské zimě.

Článek ZDE