Národní cenu vlády Česká hlava obdržel rostlinný genetik Jaroslav Doležel

26. listopad 2018 | čtení tohoto článku zabere přibližně 2 minuty

Nejvyšší české vědecké vyznamenání převzal prof. Jaroslav Doležel 25. listopadu 2018 v Praze. Byl oceněn především za výzkum genetické informace rostlin a aplikaci výsledků výzkumu do praxe. Slavnostní galavečer se uskutečnil v prostorách Vysoké školy ekonomické v Praze a provázel jím moderátor Daniel Stach.

Prof. Doležel vede  špičkový, mezinárodně uznávaný tým, olomoucké Centrum strukturní a funkční genomiky rosltin Ústavu experimentální botaniky AV ČR. Jako jeden z prvních na světě vypracoval metodu určení velikosti jaderného genomu rostlin pomocí průtokové cytometrie a rozhodujícím způsobem se zasloužil o její standardizaci. Založil nový obor genomiky, tzv. chromozomovou genomiku, která kombinuje izolaci chromozomů pomocí průtokové cytometrie s postupy molekulární biologie a genomiky. Využití jeho unikátní metody usnadnilo přečtení složitých genomů významných plodin, včetně pšenice a tyto výsledky byly publikovány v nejprestižnějších vědeckých časopisech, včetně Nature a Science.

Také úspěšný program studia dědičné informace banánovníku je spojen se jménem prof. Doležela, který se podílel na přečtení dědičné informace této důležité plodiny, která má zásadná význam pro mnoho milionů lidí v rozvojových zemích. Prof. Doležel založil globální genotypovací centrum, které hraje klíčovou roli při charakterizaci a zachraňování genového bohatství pěstovaných odrůd a planých druhů banánovníku.

Genetik Jaroslav Doležel působí také  jako vědecký ředitel Centra regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum, jehož součástí je i jeho pracoviště. Vždy se vždy se snažil o praktické uplatnění získaných výsledků a koncipoval jeden z nejúspěšnějších programů v rámci Strategie AV21 Akademie věd ČR, „Potraviny pro budoucnost“, jehož je koordinátorem. Program se věnuje popularizaci vědeckých výsledků a vědecké činnosti vůbec a pomáhá urychlovat přenos výsledků do praxe. Profesor Doležel se zasadil i o zřízení Aplikační laboratoře pro zemědělský výzkum na svém pracovišti v Olomouci, jejímž posláním je přímá spolupráce se šlechtiteli a pěstiteli zemědělských plodin.

Projekt Česká hlava vznikl z iniciativy osobností v čele s Arnoštem Lustigem a Antonínem Holým v roce 2002. Prof. Jaroslav Doležel je sedmnáctým laureátem Národní ceny vlády. Od roku 2006  uděluje tuto hlavní cenu premiér České republiky na základě usnesení vlády jako „českou nobelovku za vědu, výzkum a inovace“.

Fotografie: Jana Zwyrtková, Mikuláš Křepelka

Mediální ohlasy na udělení Národní ceny vlády Česká hlava:

* Česká televize, Události ČT

* Česká televize, Studio ČT24

* Česká televize, Věda 24

* Česká televize, článek na webových stránkách ZDE

* Universitas, článek ZDE

* Český rozhlas, Témata podle Martiny Maškové

* DeníkN, článek ZDE

* Akademie věd ČR, článek ZDE

Fotogalerie