Na olomouckém Veletrhu vědy a výzkumu jsme představili potraviny budoucnosti

29. červen 2016

Tisíce návštěvníků zavítaly na letošní Veletrh vědy a výzkumu Univerzity Palackého. Seznámit se s vědou v praxi, vyzkoušet si některé pokusy a zažít malá dobrodružství mohli školáci, dospělí i rodiny s dětmi na šedesáti stanovištích Přírodovědecké fakulty UP i v interaktivním muzeu vědy v Pevnosti poznání. Dva stánky představily i náš výzkumný program „Potraviny pro budoucnost“ a dokázaly, že věda není nuda.  


Ke stanovišti Ústavu experimentální botaniky AV ČR lákal nepřehlédnutelný a neobvyklý objekt, dvoumetrový model DNA. Sestavili ho zaměstnanci olomoucké laboratoře ÚEB a stačilo jim k tomu málo: dobrý nápad, šikovné ruce a osmdesát plechovek a půllitrových plastových lahví. Model DNA nevyrobili náhodou. Olomoučtí vědci se totiž zabývají studiem dědičné informace pšenice, díky kterému se možná podaří vyšlechtit její odolnější a výnosnější odrůdy. U stánku se mohli zájemci dozvědět o pšenici mnoho zajímavého – třeba to, že její dědičná informace je šestkrát větší než u člověka. Vystaveny byly různé typy pšenice, například modré varianty zrn nebo divoká pšenice. Pod mikroskopem pak malí i velcí zkoumali tajemství pšeničného květu. Ti odvážnější vzali do rukou pipety a vyzkoušeli si precizní laboratorní práci, pipetování barevného roztoku do gelu.  

 

Druhý stánek našeho výzkumného programu Centrum ALGATECH Mikrobiologického ústavu AV ČR představil řasové biotechnologie. Největší pozornost přitahovaly dva atraktivní pohyblivé modely. Prvním byl model kaskádového kultivačního zařízení k produkci mikrořas, který se používá k masové kultivaci Chlorelly případně jako inokulační linka pro další druhy mikrořas. Mnohé návštěvníky překvapilo, že model obsahoval skutečnou řasu Chlorella, kterou známe z obchodů se zdravou výživou a lékáren. Druhým zařízením byl laboratorní fotobioreaktor s jedním druhem sinice (Nostoc) a dvěma zelenými řasami (Scenedesmus a Haematococcus). Ty návštěvníci viděli ve dvou formách, v přirozené, zelené a také v oranžové, která byla vystavena stresu a produkovala nadměrné množství karotenoidních barviv. Ani u tohoto stánku nechyběl mikroskop, pod kterým bylo možné si řasy detailně prohlédnout.

Zájem lidí byl velký. Všichni příchozí se nadšeně zapojovali do pokusů, dobře se pobavili i poučili. A to byl náš cíl!

Text: Radka Kvasničková, Richard Lhotský, Foto: Radka Kvasničková


Fotogalerie