MENDELU udělí čestný doktorát genetikovi Doleželovi

12. září 2022 | čtení tohoto článku zabere přibližně 53 sekund

Mendelova univerzita v Brně udělí čestnou vědeckou hodnost doctor honoris causa českému rostlinnému genetikovi a držiteli ceny Česká hlava profesoru Jaroslavu Doleželovi (68). Slavnostní obřad se uskuteční 13. 9. 2022 v aule univerzity.

Doležel Jako jeden z prvních na světě vypracoval metodu stanovení velikosti jaderného genomu rostlin pomocí průtokové cytometrie. „Významně přispěl k její standardizaci a širokému uplatnění, které zahrnuje genetiku a fyziologii rostlin, systematiku, taxonomii a populační biologii. Důležité praktické uplatnění tato metoda našla ve šlechtění rostlin. V českém vědeckém prostředí je profesor Doležel naprosto výjimečnou osobností,“ uvedl rektor Mendelovy univerzity v Brně Jan Mareš.

Sám Doležel udělení čestné vědecké hodnosti doctor honoris causa vnímá jako poctu, které si podle svých slov nesmírně váží a přijímá ji s velkou pokorou. „Má profesní dráha je spojena s výzkumem dědičné informace rostlin a udělení čestného doktorátu univerzitou nesoucí jméno Gregora Mendela, objevitele zákonů dědičnosti, je pro mne tím nejvyšším možným oceněním,“ uvedl Doležel.


Celý text se můžete přečíst ZDE.