V některých českých řekách jsou podle odborníků ryby kontaminované a lidé by je neměli vůbec jíst.
Nejhorší je situace na nádrži Skalka na Ohři, která je historicky zamořená rtutí z bývalé německé chemičky. Experti z Akademie věd teď zkoumají, jaké další škodliviny nejen dravé ryby v sobě mají. K jejich odlovu ovšem nepoužívají pruty, ale speciální elektrolovnou loď.
Lukáš Vejřík s kolegy z Biologického centra Akademie věd přistává u břehu s dnešním úlovkem. V lodi mají zatím několik velkých cejnů, plotice, jednoho bolena a štiku. „Ten stříbrný bolen je zrovna druh, který bývá kontaminovaný rtutí úplně nejvíc ze všech ryb tady – i kolem 7 mg na kilogram,“ poznamenává, zatímco jeho kolegové přelévají vodu do kádí a třídí každý druh zvlášť. V krabičce drží éterický hřebíčkový olej, s jehož pomocí ryby za chvíli před pitvou šetrně uspí. „K cejnům jsme na uspání přidali ještě čtyři kapry kvůli potvrzení, že nejsou příliš kontaminovaní. Většinou nejsou, sem byly uměle vysazeni a pro konzumaci jsou zcela nezávadní,“ dodává vědec. Zatímco se odborníci z Akademie věd chystají na odlov dravých ryb, tak se tady objevil dokonce rybář. „Dneska jdu na kapříky,“ směje se. „Většinou to pouštím. Pět let zpátky jsme byli na schůzi a říkali, že to je hodně špatný. Zvlášť dravci jsou poškození rtutí odněkud z Německa.“
A pak už se vydáváme na další výpravu elektrolovnou lodí. Na přídi jsou dvě tyče, které mají na konci něco jako kovové chobotničky, přirovnává Lukáš Vejřík. „Jsou to anody a katodu tvoří samotná loď. Mezi lodí a těmi elektrodami vzniká elektrický oblouk, který omračuje ryby v okolí lodi,“ vysvětluje.
Zařízení připomínající kostru deštníku se spustí do vody a lov může začít. Spouští se agregát a Jaroslav Semerád z Mikrobiologického ústavu šlape na červené tlačítko, kterým se pouští proud. Za chvíli se loď naklání, protože na pravoboku plave pod hladinou štika.
Celý článek včetně audiorozhovoru s Jaroslavem Semerádem z našeho programu najdete zde https://radiozurnal.rozhlas.cz/magazin-experiment-je-bezpecne-jist-ryby-z-ceskych-rek-a-proc-se-vysokemu-9475357