Křest nové knihy Zahrádkářské osady aneb proč neztrácet půdu pod nohama

22. březen 2022 | čtení tohoto článku zabere přibližně 1 minutu

Málokterá činnost je v Česku tak oblíbená jako zahrádkaření. Z dlouhodobých výzkumů v našem programu víme, že čtyři z deseti českých domácností si pěstují na zahrádkách ovoce či zeleninu a tato aktivita má důležité sociální, environmentální, ale i lokálně politické souvislosti. Specifickou podobou zahrádkaření jsou městské zahrádkářské osady, kterým je věnována naše nová kniha.

Ačkoli má zahrádkaření v Česku dlouhou tradici a v posledních letech lze dokonce mluvit o rostoucím zájmu o pěstování potravin, klasické zahrádkářské osady z českých měst spíše mizí. Důvodem je zejména jejich přeměna na zastavěné území. Obce totiž příliš často pod tlakem developerů nedoceňují skutečné přínosy zahrádek pro své území a obyvatele. Právě představení benefitů zahrádek pro společnost si klade za cíl naše kniha.

V sedmnácti krátkých kapitolách, napsaných čtivou a srozumitelnou formou, jsou městské zahrádky a zahrádkářské osady přiblíženy ze sociální perspektivy, je diskutována jejich funkce při zásobování potravinami i pozice v územních plánech obcí. Kniha nezapomíná na environmentální rozměry zahrádek a jejich důležitou roli v adaptaci na změnu klimatu, ani na další aktuální témata, která rezonují v současné společnosti. Na knize se podílelo devatenáct autorek a autorů, včetně zástupců Sociologického ústavu AV ČR.

Vedle odborníků z akademické sféry zde najdeme i zahrádkářské praktiky a funkcionáře. Představení knihy pro novináře a veřejnost proběhne v úterý 29. 3. 2022 od 17:30 v prostorách Akademie věd ČR na adrese Národní 3 v Praze (sál 205). Oceníme, když svou účast na představení knihy potvrdíte mailem na adresu jan.vavra@soc.cas.cz. Plný text knihy je dostupný ke stažení ZDE.