Kdy stříhat meruňku? Jarní řez je důležitý, ale hrozí ničivý mráz

10. duben 2025 | čtení tohoto článku zabere přibližně 3 minuty

Meruňky vyžadují pečlivou péči. Správný řez zajistí zdravý růst stromu a potřebné prosvětlení koruny. Kdy a jak stříhat meruňku, aby se bohatě odměnila sladkými plody? Není už na jarní řez pozdě?

Meruňka, která není pravidelně stříhána, postupně přestane plodit. Nadměrné množství větví totiž odebírá energii plodonosnému obrostu, který předčasně zasychá a tvoří se jen po obvodu.

Řez meruňky stimuluje růst nových plodonosných větví. Díky prosvětlení koruny se dostanou sluneční paprsky k plodům, které mohou rovnoměrně dozrávat. Pravidelný řez také snižuje riziko napadení houbovými chorobami a škůdci, do vzdušné koruny se jen tak nepustí. Správná péče o meruňku zajišťuje stromu také dlouhověkost a vitalitu.

Kdy stříhat meruňku?

Obecně platí, že se peckoviny, mezi které patří i meruňky, stříhají v době vegetace.

Jarní řez (březen–duben)

Jarní řez meruněk se dělá po odeznění silných mrazů, ideálně v době květu, kdy stromem proudí míza, která umí rychle hojit rány. Omezí se tím šíření houbových chorob.

Stříhání na jaře se zaměřuje na odstranění suchých a poškozených větví, prosvětlení koruny a tvarování mladých stromků. Z kosterních větví se zcela odstraní konkurenční výhony a plodonosný obrost delší než 50 centimetrů se zkrátí o polovinu až třetinu délky, aby na něm zůstaly květní pupeny. Podpoříte tak větvení. 

V prvních letech po výsadbě se před létem, přibližně v polovině června, provádí speciální Šittův řez pro podporu tvorby plodonosného obrostu. Spočívá v zaštípnutí hlavních výhonů. Podpoří se tak tvorba plodonosného obrostu ve spodní části korunky a zpomalí bujný růst hlavních větví. Květní pupeny, které vzniknou na výhonech vyrostlých po zaštípnutí, raší na jaře později, a tak je menší riziko jejich umrznutí.

Letní řez (červen–červenec)

Po sklizni nastává čas na letní řez, během kterého se odstraňují přebytečné výhony a také se prosvětluje koruna. V srpnu se řežou zejména silnější větve a provádí se zmlazení plodících stromů.

Podzimní řez meruněk vhodný není, zvyšuje riziko namrznutí rány stromu a rozvoje chorob. Také se nedoporučuje příliš radikální řez, který strom oslabuje.

Jak stříhat meruňky?

Řez meruněk po výsadbě věnujte tvarování koruny. Ideální je vytvořit takzvanou kotlovitou korunu. Řez meruňky v prvním roce po výsadbě vypadá tak, že zahradník vybere tři až čtyři hlavní kosterní větve a zkrátí je na 40 až 50 centimetrů, pouze terminální výhon (hlavní) ponechá asi o 15 centimetrů delší. Zbývající výhony na kmeni celé odřízne. Větve nesmějí vyrůstat z jednoho místa na kmeni, měly by mít od sebe odstup. Druhý a třetí rok pokračuje tvarování koruny a odstraňování konkurenčních výhonů rostoucích dovnitř.

Jak prořezat starou meruňku

Omlazovací řez je třeba naplánovat na jaro nebo teplé léto hned po sklizni, odstraňují se při něm suché a nemocné větve a prosvětluje se koruna. Pokud strom neplodí nebo je příliš zanedbaný, je vhodné ho postupně omlazovat v průběhu několika let.

Po každém řezu je vhodné ránu ošetřit stromovým balzámem nebo štěpařským voskem, sníží se tak riziko infekce.

Stříhat meruňky můžete tento víkend, ale pak přijde mráz

Na stříhání meruněk ještě není pozdě. Aktuální počasí jarnímu řezu meruněk přeje. Ale o víkendu je může poškodit mráz, už podesáté za posledních dvanáct let, proto bude lepší je v pátek a v sobotu nestříhat.

„V sobotu se výrazně ochladí a v noci mohou klesnout teploty pod bod mrazu a stromy poškodit. Ovocné stromy na jižní Moravě zahájily kvetení už minulý týden. „Do pátku očekáváme, že stromy, které byly doposud v počátku kvetení, se posunou do plného květu,“ uvedla Eva Svobodová, která se zabývá v Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR – CzechGlobe dopadem změny na klimatu na agrosystémy.

Více zde https://www.idnes.cz/hobby/zahrada/jak-kdy-strihat-merunku-jarni-rez-zimni-na-jare-po-vysadbe.A250402_181108_hobby-zahrada_vanky