Den rozmanitosti v Českých Budějovicích přilákal stovky návštěvníků

27. květen 2019 | čtení tohoto článku zabere přibližně 1 minutu

Již druhý ročník Dne rozmanitosti, popularizační akce oslavující Mezinárodní den biologické diverzity, se uskutečnil v pátek 17. a v sobotu 18. května. Netradiční vědecké ukázky, hry, kvízy a úkoly si přišlo na zahradu Biologického centra v Českých Budějovicích vyzkoušet více než 1500 lidí.

 

Na akci se představily všechny ústavy Akademie věd ČR, sídlící v jižních Čechách. Kromě pořádajícího Biologického centra i Botanický ústav, CzechGlobe - Ústav výzkumu globální změny a v neposlední řadě i Centrum ALGATECH Mikrobiologického ústavu v Třeboni, které zaujalo svou expozicí návštěvníky všech věkových kategorií. Na interaktivním modelu si mohly především děti prakticky vyzkoušet, jak probíhá proces fotosyntézy. Pokud na modelu zajistily dostatek vody, oxidu uhličitého a světla, pak na konci dostaly lentilku, která představuje látky, které při fotosyntéze vznikají. Mikroskopické řasy si návštěvníci mohli prohlédnout jak v kultivačním zařízení, tak pod mikroskopem. Na podložní sklíčko se dostaly nejenom čisté kultury řas, ale i „divoké“ vzorky z jarních rybníků, bohaté na řasy různých tvarů, prvoky nebo korýše (dafnie, buchanky).

Celý den, naplněný prezentacemi jednotlivých ústavů a doprovodným programem v podobě brněnského Úžasného divadla fyziky, Divadla Víti Marčíka, českobudějovické blues-rockové kapely Koloband a neziskové organizace Rosa s šetrnými hračkami pro nejmenší, byl zakončen až v podvečerních hodinách.

Text: Markéta Stefanová