Cena pro Ústav experimentální botaniky i velký zájem návštěvníků – to byla podzimní výstava Flora Olomouc

24. říjen 2016 | čtení tohoto článku zabere přibližně 1 minutu

Poprvé a hned velmi úspěšně se prezentoval Ústav experimentální botaniky AV ČR, v. v. i. na výstavě ovoce, zeleniny a školkařských výpěstků Flora Olomouc 2016. Letošní 21. ročník výstavy navštívilo na 25 tisíc lidí a zájem o odrůdy ÚEB byl velký. Návštěvníci mohli ochutnat například jablka Opal, Sirius, Rozelu, Orion, zhlédnout filmy o práci vědců z ÚEB nebo si poslechnout přednášku Ing. Miloslava Juříčka, CSc.

 

V hlavním pavilonu A měl ÚEB dva stánky, které představovaly padesátiletou tradici šlechtění rezistentních jabloní. Jde především o odrůdy odolné vůči strupovitosti, což je nejzávažnější onemocnění jabloní. Právě v něm patří Ústav experimentální botaniky ke světové špičce.  Vynikající kvalitu jablek ocenila i odborná komise, která udělila ÚEB třetí místo v soutěži o nejlepší odrůdu v oboru ovocnářství za jablka Opal. UEB 32642 Opal je jedna z nejúspěšnějších odrůd, která je právně chráněna ve 40 zemích světa. Pěstuje se na více než 500 hektarech a oblíbili si ji především konzumenti v USA a Chile. Opal získal ve světě mnoho různých ocenění. Například v roce 2009 byl v USA na základě rozsáhlého výzkumu vyhodnocen nezávislou společností Perishable Group nejlepší známkou „Excellent“.  Jablko Opal je vynikající zimní odrůda výborné sladké chuti. Plod je žlutý, pevný, šťavnatý, na řezu nehnědne a dá se dlouho skladovat.

Ústav experimentální botaniky se věnuje pěstování resistentních odrůd jabloní už padesát let. Téměř polovina ploch všech komerčně pěstovaných odolných odrůd ovocných stromů v Evropě pochází právě z tohoto ústavu.

Fotogalerie