V části Česka panují extrémní sucha. Pokud v příštích týdnech nezaprší, může to být problém pro jarní plodiny i některou zeleninu.
Portál Intersucho.cz hlásí nejhorší stupeň extrémního sucha a druhý nejhorší stupeň výjimečného sucha v části Pardubického kraje, Vysočiny, Olomouckého kraje, Moravskoslezského kraje a Zlínského kraje.
Situaci zmírnily bouřky z prvního květnového víkendu. Srážky sice některým farmářům zachránily úrodu, byly však lokální.
Jiní mají méně štěstí. „Extrémní problém jsou máky. Drobná semena potřebují více vody než třeba ječmen. Část jich budeme muset zaorávat. Tak málo naposledy pršelo v roce 2018,“ popisuje Josef Čejka, agronom družstva ZD Dolní Újezd, které hospodaří na Svitavsku.
V oblasti napršelo od prvního ledna 80 milimetrů srážek, tedy necelá polovina obvyklého průměru.
Na máku, který se vysévá na jaře, je podle Čejky znát poškození na první pohled. Rostliny jsou nižší, mají méně listů a vzešly nepravidelně. Jsou místa, kde na metr čtvereční roste dvacet rostlin, ale jinde jich je pouze pět. Obecně proto očekává nižší výnos.
Nemyslí si, že by situace zamávala s cenami plodin, protože zemědělci se řídí cenami komodit na burzách a zejména francouzské plodinové burzy Matif.
„Problém bude i u velkoobjemových krmiv, louky a senáže, to znamená krmení pro hospodářská zvířata,“ uvedl. „Myslím, že i u pšenice budou bohužel výnosy nižší,“ dodal. Potíže naopak nečeká u řepky, která si dlouhými kořeny sáhne pro spodní vodu.
Sucho dělá vrásky také zelinářům. „Letošní sezona skutečně patří a zřejmě bude patřit k těm náročnějším. Sucho se v zelinářství neprojevuje jen snížením výnosu, ale i kvalitou, velikostí a vůbec celkovou schopností rostlin reagovat na stres,“ vysvětluje předsedkyně Zelinářské unie Čech a Moravy Monika Nebeská.
Výrazně se podle ní v některých oblastech trápí pěstitelé klasických plodin, jako je salát, špenát a ředkvičky, extrémně náročné na vodu.
Zelinář Petr Hanka tvrdí, že zatím pěstitelé stíhají zalévat. Naprostá většina z nich má úrodu pod závlahou, to však neplatí o cibuli a bramborách, které mohou být při pokračujícím suchém počasí ohroženy.
„Cibule má horší vzcházivost (schopnost prorůst půdou, pozn. red.) a zpomalený růst. Pokud sucha budou pokračovat, bude to mít velké negativní dopady. Možná větší dopady bude mít sucho na brambory, ale to je celoevropský problém. Projevit by se to mohlo na úrodě až na podzim a v zimě s další skladovací sezonou,“ předjímá majitel firmy Hanka Mochov.
Celý článek zde https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-byznys-trendy-analyzy-cast-maku-zaorame-zemedelce-strasi-vyprahla-puda-276318