Aktivně jsme se zapojili do Noci vědců v Olomouci a v Brně

02. říjen 2019 | čtení tohoto článku zabere přibližně 1 minutu

V našem výzkumném programu se snažíme přiblížit vědu veřejnosti. Proto jsme nechyběli ani na letošní Noci vědců.  V Olomouci a v Brně  jsme připravili přednášky i interaktivní stánky a zájem byl velký!

 

V Olomouci jsme se už tradičně věnovali malým i velkým příznivcům vědy v interaktivním muzeu Pevnost poznání. Ve dvou stáncích Ústavu experimentální botaniky AV ČR si mohli návštěvníci  zahrát na rostlinné genetiky. Vyzkoušeli si pipetování, práci s rostlinným materiálem, luštili DNA rébus, skládali chromozomy v jádře buňky, tzv karyotyp nebo poznávali koření či druhy obilovin. Zájemci si mohli také prohlédnout různá pylová zrna pod mikroskopem, zahrádku rostlin pěstovaných ve skle a zasoutěžit si o drobné ceny. O naše stanoviště byl vleký zájem, navštívilo je na 800 lidí.

V Brně jsme připravili zajímavý program v Mendelově muzeu. Dr. Roman Hobza přednášel  na téma Genetické modifikace, aneb proč se bojíme vlastních schopností? Velkým lákadlem pro návštěvníky byl i interaktivní stánek, jehož hlavním cílem bylo informovat návštěvníky zábavnou formou o tom, že metody genetického inženýrství a prochází obrovskou revolucí a je jen otázkou času, než budou tyto technologie hrát klíčovou úlohu v moderním zemědělství. Lidé mohli zhlédnout i krátký animovaný film o GMO z cykli Věda (nez)kreslená.

 

Fotogalerie