AFO získalo prestižní cenu od Akademie věd a zve na kosmický 51. ročník

15. duben 2016 | čtení tohoto článku zabere přibližně 1 minutu

Festival Academia Film Olomouc jen pár dní před zahájením 51. ročníku potvrdil své výsadní postavení v celorepublikovém kontextu. Akademie věd ČR mu udělila první místo v soutěžní přehlídce popularizace vědy SCIAP 2015 (SCIence AProach). 

Odborná porota hodnotila originalitu, sdělnost a efektivnost projektu. Úspěch loňského jubilejního ročníku tak festival Univerzity Palackého vynesl do pozice nejvýraznější události na poli progresivní popularizace vědy vůbec.

„Nezbývá mi než poděkovat fantastickému organizačnímu týmu festivalu a pogratulovat Jaroslavu Millerovi, rektorovi Univerzity Palackého, která AFO pořádá už celých 51 let. Toto ocenění za nejvýraznější popularizační aktivitu můžete brát jako naprosto ideální pozvánku na letošní ročník, který zahajujeme už příští úterý,“ nechal se bezprostředně po převzetí ceny slyšet Matěj Dostálek, ředitel festivalu a zároveň ředitel Centra popularizace vědy a výzkumu Přírodovědecké fakulty UP.    

AFO51 se uskuteční od úterý 19. do neděle 24. dubna a jeho programovou skladbu skrz naskrz protíná téma Space & Place neboli náš prostor a místo pro život v současnosti i budoucnosti. Na festivalu bude přednášet prezident společnosti METI International a mluvčí planety Země v případě mimozemského kontaktu Douglas Vakoch, zavedenou cenu za osobní přínos popularizaci vědy si navíc převezme Marc Van Montagu – molekulární biolog, který objevil základní principy moderních genetických modifikací rostlin.

Příznivce dobývání vesmíru bezesporu potěší zase účast Marka McCaughrena, vysoce postaveného vědce v rámci Evropské vesmírné agentury, který osobně dohlížel na průkopnické přistání sondy Rosseta na kometě.  Do Olomouce díky AFO vůbec poprvé dorazí také stvořitel konceptu tzv. vertikálního farmaření Dickson Despommier anebo profesor fyziky a někdejší odborný konzultant filmové adaptace Watchmen, popkulturní vědec a showman James Kakalios.  

Akreditace na festival je tradičně zdarma, návštěvníci ale už nyní mohou zvolit dokoupení celé řady bonusů včetně rezervace svého místa v sále. A jakmile se zájemce rozhodne Academia Film Olomouc podpořit skrze crowdfundingový projekt Hvězdy AFO, okamžitě se stává pevnou součástí festivalového organismu.

 

Text: Ondřej Čížek, ŽURNÁL UP ONLINE

Foto: Archiv AFO - Matěj Dostálek s cenou Akademie věd ČR.