Tento den připomíná klíčovou roli imunologie v ochraně našeho zdraví – od boje proti infekcím, přes léčbu alergií a autoimunitních onemocnění, až po vývoj moderních terapií nádorových chorob.
Tradice, kterou v roce 2005 zahájila Evropská federace imunologických společností, se brzy rozšířila po celém světě. Cílem je zvýšit povědomí o významu imunitního systému a pokrocích v jeho výzkumu, a to nejen mezi odborníky, ale i širokou veřejností.
Tento rok je pro českou imunologii obzvlášť významný – připomínáme si 100. výročí narození prof. Jaroslava Šterzla, zakladatele České imunologické společnosti, bývalého ředitele Mikrobiologického ústavu AV ČR a významné osobnosti vědeckého života. Při této příležitosti bude odhalena před MBÚ odhalena jeho pamětní deska a bude se konat odborné sympózium věnované gnotobiologii, oboru, který zkoumá vliv mikroorganismů na imunitní systém. Na něm bude mít předášku i prof. Helena Tlaskalová-Hogenová z našeho výzkumného programu.