Aktuality


Přijďte se podívat k našim stánkům na Veletrhu vědy

11. květen 2016

Zveme vás na Veletrh vědy 19. – 21. května 2016 v Letňanech!  Účastní se ho hned dva ústavy našeho výzkumného programu. O využití mikrořas se dozvíte ve stánku Centra Algatech Mikrobiologického ústavu. Nové bezodpadové technologie představí Ústav chemických procesů.

 


Odborníci budou v Praze řešit problémy celiaků

09. květen 2016

Ve středu 18. května se v budově Akademie věd ČR sejdou odborníci, aby diskutovali o problémech, které tíží pacienty s celiakií.  Budou mezi nimi lidé, kteří mají možnost ovlivnit výrobu, distribuci a kontrolu bezlepkových potravin a  jejich testování, či finanční podporu pro celiaky.  Jde o jednu z dalších aktivit našeho výzkumného programu.

Technet.cz: Rozhovor s prof. Marcem Van Montagu

05. květen 2016

Lidé nechtějí GMO, protože potraviny se podle nich vyrábí v supermarketu

Lidé nemají důvod přijmout geneticky modifikované potraviny, dokud z nich nebudou mít nějaký prospěch, říká Marc van Montagu, jeden z objevitelů této technologie. A zatím je vidí jen zemědělci a jejich dodavatelé.Rodák z Gentu Marc Van Montagu se znal s Antonínem Holým, v 80. letech se stal jedním z otců technologie genetické modifikace rostlin založil několik firem a dnes, v 83 letech, se podle vlastních slov na plný úvazek věnuje „komunikaci“ - snaží se laikům vysvětlit, co lze dokázat s pomocí manipulace s DNA. Celý článek zde

 

 

Máme novou publikaci o řasách

04. květen 2016

Budoucnost patří řasám! Nebuďte pozadu a přečtěte si zajímavou publikaci "Mikrořasy - solární továrna v jedné buňce", kterou vydali odborníci z třeboňského Centra řasových biotechnologií Algatech. Dočtete se v ní vše důležité o řasových biotechnologiích, tzn. o řízeném pěstováním mikrořas v „algakulturách“ a o jejich využití. Naleznete zde také obecný přehled druhů a kmenů mikrořas a základní postupy a zařízení pro jejich pěstování. Publikace zde...
(Titulní fotografie Foto: Antonio Guillén, Proyecto Agua)

Český rozhlas PLUS: Jsou geneticky modifikované potraviny bezpečné nebo ne?

04. květen 2016

Český rozhlas PLUS vysílal 2. května v 15:18 s prof. Zdeňkěm Opatrným z Karlovy univerzity rozhovor o geneticky modifikovaných organismech. Můžete si poslechnout ze záznamu.

Olomoucký deník: Toužil hrát rock, teď jako vědec dělá světové objevy na Hané

02. květen 2016

Olomouc, Dub nad Moravou– Kdyby se profesor Jaroslav Doležel, vedoucí olomouckého pracoviště Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ČR, narodil v jiné době, možná by s rockovou kapelou dodnes vyprodával sportovní haly. Více zde..

O řasy, jejich kultivaci i využití se v Třeboni zajímají vysokoškoláci

02. květen 2016

24. dubna si mohli na workshopu v Centru Alagatech Mikrobiologického ústavu AV ČR vyzkoušet mikroskopickou kontrolu stavu řasových kultur i měření parametrů v laboratorních kultivačních fotobioreaktorech. Zájem byl tak velký, že workshopy budou pokračovat!

1 22 43 64 79 80 81 82 83 84 85