Vědec z olomoucké laboratoře Ústavu experimentální botaniky boduje ve světě s výzkumem vlivu klimatických změn na rostliny

22. červen 2018

Prestižní ocenění získal Pranav Sahu, vědec z olomouckého pracoviště Ústavu experimentální botaniky (ÚEB) AV ČR. Svým výzkumem vlivu změn podnebí na rostliny zaujal odborníky z The Society of Experimental Biology (SEB) se sídlem v Londýně. V početné mezinárodní konkurenci ho vybrali mezi tři finalisty ceny YSAS (Young Scientists Award Session) v sekci výzkumu rostlinných buněk na konferenci SEB ve Florencii.

 


Mladý indický vědec dr. Pranav Sahu z Centra strukturní a funkční genomiky rostlin, které je součástí Centra regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum má z ceny radost: „Nejprve jsem byl trochu zaskočený, nechtěl jsem věřit tomu, že právě můj výzkum byl vybrán mezi nejlepší. Je to mé první ocenění. Nejvíc ze všeho mě ale těší, že má práce pomůže lidem a společnosti a že ji budu moci prezentovat před odborníky.“ Pranav Sahu bude o svém výzkumu přednášet 3. července 2018 v italské Florencii. Pokud jeho vystoupení zaujme, může se stát vítězem celé soutěže.

Pro svůj výzkum si vědec vybral tři rostliny; huseníček, rajče a ječmen. Pěstuje je ve speciálních komorách brněnského Ústavu výzkumu globální změny AV ČR, kde je vystavuje simulovaným podmínkám roků 2020 a 2050. Vědce zajímá, jak změna klimatu ovlivní vývoj rostlin, jejich růst a jaké v nich nastanou molekulární a metabolické změny: „Rostliny pečlivě analyzuji od klíčení až po sklizeň. Počítám jejich listy, semena, měřím jejich výšku, fotografuji je. Už teď mám několik zajímavých výsledků, například změny v biomase a ve výnosu,“  říká Pranav Sahu. Vedoucí výzkumné skupiny, ve které dr. Pranav Sahu pracuje, dr. Aleš Pečinka zdůrazňuje, že je tento projekt velmi důležitý: „ Ve výzkumu zatím nemáme žádná podobná relevantní data, která by ukazovala, jak rostliny reagují na změny klimatu. I proto byla naše práce podpořena prestižním Marie Skłodowska-Curie Fellowshipem Evropské komise. Zatím existují pouze různé klimatické modely, které řeší například úhrn srážek, nezabývají se ale přímo rostlinami.  Do budoucna je přitom klíčové, abychom věděli, jaké změny v rostlinách nastanou.  Jen tak se totiž můžeme připravit na změny klimatu a začít šlechtit rostliny s požadovanými vlastnostmi.“

Dosavadní bádání olomouckého vědce naznačuje, že se v budoucnu bude kvůli vyšší koncentraci CO2 zvětšovat u rostlin plocha listů. Když ale udeří sucho, bude to pro ně devastující. Vedoucí laboratoře prof. Jaroslav Doležel považuje toto výzkumné téma za zásadní, protože pomůže už nyní řešit problémy, se kterými se budou potýkat další generace: „Právě tento projekt je ukázkou propojení vědecké práce s praxí. Je nesmírně důležité, začít včas řešit otázky, týkající se zajištění dostatku potravin pro lidstvo. Přibývá totiž obyvatel planety a už teď je jasné, že bude stále obtížnější všechny nasytit. Bude nezbytné zvýšit zemědělskou produkci, a protože ubývá půdy a mění se klima, je řešením šlechtění odolnějších a výnosnějších plodin. Jsem rád, že k tomu přispívá i výzkum v našem centru.“


Fotogalerie