Aktuality


Máme novou brožuru o půdním životě

02. listopad 2023

Půdní živote, nedej se! je název nové brožury Veroniky Jílkové z Biologického centra a kolektivu, kterou vydalo v rámci našeho výzkumného programu Nakladatelství Academia. 

 


Beseda Nové výzvy pro spolupráci se zemědělci a spotřebiteli v regionech“ v Lidečku se vydařila na výbornou

30. říjen 2023

Mapování působení farem, hlavních způsobů přímého odbytu místních a regionálních potravin v regionech, zjišťování aktuálních problémů zemědělců, zpětná vazba od spotřebitelů, vzájemná konfrontace jejich potřeb, hledání možných styčných bodů a možností vzájemné spolupráce mezi nimi navzájem… 

Výsledky výzkumu SOÚ Česká veřejnost o samozásobitelství a zahradničení

26. říjen 2023

Velká část pravidelného výzkumu CVVM Naše společnost realizovaného v červnu a v červenci 2023 byla věnována tématu samozásobitelství a zahrádkaření. Šlo o otázky, jejichž zařazení je součástí aktivit Sociologického ústavu AV ČR v rámci Strategie AV21 Potraviny pro budoucnost.

Přehled technologií průmyslové kultivace mikrořas

23. říjen 2023

Mikrořasy jsou mimořádným zdrojem důležitým pro výživu lidí i zvířat – bílkovin, lipidů, polysacharidů, pigmentů, antioxidantů a dalších biologicky aktivních látek. Navíc mají velké možnosti využití v kosmetice, farmacii, medicíně ale i v průmyslu – při čištění odpadních vod, sekvestraci CO2, výrobě polymerů a paliv.

Změny klimatu způsobí, že se na jižní Moravě bude dařit červenému vínu

19. říjen 2023

Změny klimatu povedou k tomu, že na jižní Moravě bude možné pěstovat odrůdy vinné révy typické pro výrobu červeného vína. V současnosti je pro region typické bílé víno, které v ČR podle dřívějších průzkumů preferují přes tři čtvrtiny konzumentů. Vyplývá to z výzkumu, o kterém informovala Fakulta podnikohospodářská Vysoké školy ekonomické v Praze. Spolupracovala na něm také Česká zemědělská univerzita (ČZU) a Ústav výzkumu globální změny Akademie věd ČR.

 
 

Nelítostné soupeření rodičovských genomů u kříženců rostlin

16. říjen 2023

Zatímco křížení dvou různých biologických druhů je v říši zvířat vzácným jevem, u rostlin představuje mezidruhová hybridizace jeden ze základních mechanismů, kterým vznikají nové druhy. Projekt Davida Kopeckého Genomová dominance jako nástroj evolučních změn u kříženců podpořený Grantovou agenturou České republiky (GA ČR) se zaměřil na vzájemné soužití dvou rozdílných rodičovských genomů v buněčném jádře kříženců.

Počasí se otočilo vzhůru nohama. Experti vysvětlují nejteplejší babí léto v historii

13. říjen 2023

Česko zažívá nejteplejší podzim v historii měření. Teploměr v září mnohdy ukazoval skoro tropické třicítky a letní počasí pokračuje i v říjnu. Dle expertů vděčí lidé za prosluněné dny souhře několika jevů - třeba bloku Omega, který počasí v Evropě obrátil "vzhůru nohama". Zároveň ale varují, že takových podzimů budou Češi v budoucnu vlivem klimatické změny zažívat čím dál více.

1 4 5 6 7 8 9 10 22 43 64 85