O naší účasti na Veletrhu vědy a výzkumu v Olomouci psal Žurnál UP

21. červen 2017

Věda a nuda? To na Veletrhu vědy a výzkumu nikoho nenapadlo!

Hlasité výbuchy, světelné efekty i dým vznášející se nad kahany a kádinkami. A k tomu davy zvídavých návštěvníků. Tak to vypadalo na Veletrhu vědy a výzkumu Univerzity Palackého. Přírodovědecká fakulta byla během něj zejména díky návštěvám školních kolektivů doslova v obležení, plno bylo i v Pevnosti poznání. 

 


Na přírodovědecké fakultě to zejména dopoledne hučelo jako ve včelím úlu. Budovu zaplnili předškoláci i školáci a jejich učitelé, odpoledne pak rodiny s dětmi.  „Letos jsme tu byli poprvé a moc se nám tu líbilo. Děti tu našly spoustu zábavy. O tom, co jsme zde viděli, si budeme ve škole povídat hlavně v prvouce,“ řekla učitelka ze ZŠ Heyrovského Iveta Ženožičková, která přišla se žáky třetí třídy.

Od masožravek až po rýžování zlata

Zástupci všech vědních oborů, které se na přírodovědecké fakultě vyučují, připravili bohatý program. Především děti během pokusů a her „nasávaly“ nové informace o rostlinné a živočišné říši, ale třeba i o nanosvětě, horninách, laserovém záření či neviditelných částicích kosmického záření. Návštěvníci rýžovali zlato, procvičovali si angličtinu a dumali nad hlavolamy a kvízy.

Vyhlašovaly se i výsledky soutěže Úkoly Čmeldy Pepíka, kterou ve spolupráci s přírodovědeckou fakultou pořádá Základní škola a mateřská škola Čtyřlístek v Uherském Hradišti. „Soutěž je určena pro předškolní děti, které rády řeší zajímavé úlohy z různých oblastí matematiky a logiky. Celkem se jí zúčastnilo na 800 dětí z Uherského Hradiště a okolí,“ prozradila ředitelka školy Věra Olšáková.

Zahráli si na rostlinné genetiky

V Pevnosti poznání si návštěvníci vyzkoušeli virtuální realitu, zjistili, jak práva hýbou současným světem nebo například jak zachránit člověka díky první pomoci. Velkým lákadlem byl stánek Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ČR, kde zájemci izolovali DNA z jahod. „Připravili jsme i kolekci zajímavých druhů obilí a ukázali jsme, jakým způsobem rozdělujeme genetickou informaci. Kromě toho je tady mikroskop s preparáty bobu, kde jsou vidět buňky a jejich jádra. Pod binokulární lupou jsou umístěny klíčky pšenice,“ popsala aktivity na stánku Radka Kvasničková z vědeckého pracoviště.

„Zaujala mě virtuální realita, kde jsem pomocí speciálních brýlí procházela krajinou a mohla si zároveň malovat. Výborná byla také prezentace zdravovědy, kdy jsem si zkusila resuscitaci,“ popsala zážitky patnáctiletá Anežka Jičínská. Do Olomouce přijela z Moravských Budějovic v rámci školního výletu. Do interaktivního centra zavítala také Marie Janáčková z Velké Bystřice: „Dcera byla na veletrhu před dvěma lety a přijela nadšená. Proto jsme se letos přijeli podívat a je to úžasné. V pevnosti nás láká hlavně velký model DNA, který se skládá z několika desítek plechovek a plastových lahví.“

Na stánku fakulty tělesné kultury (FTK) si návštěvníci mohli půjčit krokoměry a zapojit se do zajímavé soutěže. „Připravili jsme hernu Radosti z pohybu, kde si zájemci vyzkoušeli modifikaci různých sportů jako minigolf, mini stolní tenis a další. Nechyběla ani testovací sekce, kde jsme měřili sílu stisku ruky. Oblíbená byla balanční plošina. Formou hry tam lidé projížděli slalom a sbírali body,“ popsal aktivity FTK a AC Baluo Dan Mikeška.

Žurnál UP, text: Martina Šaradínová, Martina Vysloužilová

 

 


Fotogalerie