Jsou genové banky nadějí pro přežití lidstva?

23. listopad 2016

O tom diskutovali účastníci filmové projekce a besedy 21. 11. 2016 v olomoucké Pevnosti poznání. Akce byla součástí Ozvěn festivalu Země na talíři a v Olomouci se konala poprvé.

 


Besedu moderovala Martina Mašková z analytického centra Glopolis. Pozvání přijali ing. Karel Dušek, CSc. z Výzkumného ústavu rostlinné výroby a ing. Petr Smýkal, Ph.D. z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého.  Mluvilo se o tom, že v průběhu evoluce se na planetě Zemi vyvinul nespočet různých druhů rostlin. Vliv člověka na přírodu, nové metody zemědělství či změny klimatu jsou ale příčinou toho, že mnohým z nich hrozí zánik. Jedno z možných řešení je zachovat osivo pro budoucí generace v genových bankách. Pro posluchače bylo jistě zajímavé i to, že genová banka se nachází i v Olomouci.

Návštěvníci zhlédli také americký film Seeds of Time, který režíroval Sandy McLeod a který pojednává o nutnosti chránit genetickou rozmanitost plodin. Snímek přestavuje vznik jedné z nejlépe chráněných bank světa, semenné banky na Špicberkách a především poukazuje na problematiku ztráty biodiverzity v oblasti zemědělských plodin, o které je ve společnosti dosud minimální povědomí.

 

 

 


Fotogalerie